WYNIKI IV EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO

MISTRZ RECYKLINGU MAKS PORZĄDKUJE ODPADY

 

I MIEJSCE

Ekozespół Gryfici SP5 ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów, ul. Hubalczyków 7, 76-200 Słupsk, woj. pomorskie:

Za poszukujące metody pracy i udokumentowane wspólne działania ekozespołu, m.in. przy realizacji filmu „Dzieci Surowce”  będącego odpowiedzią na pytanie o surowcach wtórnych do recyklingu z elektrogratów, instalację srebrnych robotów w odpowiedzi na pytanie dotyczące zastosowania srebra we współczesnym życiu, grę scratch na temat w jaki sposób oddzielamy metale żelazne i nieżelazne w nowoczesnej sortowni odpadów https://scratch.mit.edu/projects/213391404/, dokumentację własnej galerii prac z recyklingu, ze starannie wykonanymi i interesującymi przykładami , a także ciekawą mapę myśli  w odpowiedzi na pytanie 5 o korzyściach i stratach z wykorzystania aluminium w opakowaniach wielomateriałowych.

II MIEJSCE

Ecoekipa, Prorecykling i Przyrodnicy – ekozespoły ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Orła Białego, ul. Chabrowa 16, 81-079 Gdynia, woj. pomorskie:

Za samodzielne myślenie i wspólne twórcze działanie, wiązanie wiedzy teoretycznej z praktyką w wykonaniu ukwieconego kosza na śmieci, nakręceniu filmu instruktażowego, o tym  jak stworzyć recyklingowych bohaterów: ekonakręteczkę, teamana, green mana i pannę La Recycling, za przygotowanie ekogalerii figurek do zabawy w żywą planetę. Za realizację idei edukacyjnej Zielonego Teatrzyku inspirowanego  fotoplasticonem gdzie wiedza będąca odpowiedzią na wszystkie pytania konkursowe została spisana przez uczestników na dwustronnych tablicach. Podczas gdy jeden z uczestników przewija za kulisami tablice i odczytuje tekst napisany recto, z drugiej strony – verso- widz ogląda obrazy będące ilustracją odczytywanej wiedzy.

III MIEJSCE

Dwa ekozespoły, Jeżyki i Żółte Alpaki – ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Wojska Polskiego w Krotoszynie, woj. wielkopolskie:

Za wysoki poziom merytoryczny nadesłanych prac, m.in. filmu edukacyjnego wykonanego przez uczniów klas 7-mych w konwencji telewizyjnego programu naukowego, o korzyściach i stratach wykorzystania aluminium, za zestaw gier planszowych Ekobin  oraz ekologicznego Piotrusia,  dokumentację pracy warsztatowej z mapami myśli, a także za wykonanie w ramach Eko galerii pomocy dydaktycznych z recyklingu: modelu stawu kolanowego, płuca z przeponą i prostego deszczomierza oraz oczyszczalni ścieków.

NAGRODA INDYWIDUALNA DLA TWÓRCÓW

Nagrodę indywidualną przyznaliśmy dwóm uczennicom ze Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Gromniku, ul. W. Witosa 4, 33- 180 Gromnik, woj. małopolskie:

za samo jeżdżący samochód – zabawkę z recyklingu na kółkach z nakrętek polietylenowych wykonany w bardzo prosty i mądry sposób  z następujących przedmiotów: opakowania wielo materiałowego po soku, wiatraka wyciętego z butelki PET oraz z małego silniczka po innej zużytej zabawce na baterie.

WYRÓŻNIONE EKOZESPOŁY

  1. Szkoła Podstawowa im J. Wybickiego w Staniszewie, Staniszewo 2A , 83-328 Sianowo

za autorskie plakaty i plansze dydaktyczne wykonane ze starannością, księgi surowców do recyklingu z cennymi opisami, sięgnięcie po wiedzę fachowców w odpowiedzi na pytania otwarte: wycieczkę i realizację 18 minutowego filmu informacyjnego na temat surowców jakie odzyskuje się w skupie złomu.

  1. Szkoła Podstawowa w Starych Żukowicach, 33-151 Stare Żukowice 132a

za wdrożenie bardzo ciekawych pomysłów na interaktywne i proste narzędzia edukacyjne, które trzeba wziąć do ręki, aby rozwiązać zadania konkursowe i w interesujący sposób dowiedzieć się jak oddzielić metale żelazne i nieżelazne,  odkryć eksponaty ekogalerii objazdowej ukryte w makiecie autobusu oraz skorzystać z zestawu do gry w karty na temat korzyści i strat wynikających z wykorzystania aluminium.

  1. Szkoła Podstawowa im. Stanisława Staszica, ul. Szkolna 5, 26-115 Skarżysko Kościelne

Ekoasy z 7mej klasy, za kreatywną i wspólną pracę ekozespołu w odpowiedzi na wszystkie pytania konkursowe w formie filmu zastosowanego w dwojaki sposób:  poprzez tworzenie fikcji narracyjnej w odpowiedzi na pytanie I i filmu dokumentalnego w odpowiedziach na pozostałe pytania , a także wykonanie tablic dydaktycznych na temat wykorzystania srebra do pracowni szkolnej.

  1. Szkoła Podstawowa im. św Jadwigi, 33-180 Chojnik 287

za happening w formie filmowanej lekcji edukacji ekologicznej, podczas której widać wkład pracy każdego z członków ekozespołu i wysiłek w przekazanie tej wiedzy pozostałym.

  1. Zespół Szkolno – Przedszkolny w Libuszy, 38-306 Libusza 679

Ekozespół Libusza 6a, za różnorodne formy odpowiedzi, komiks i grę edukacyjną na temat surowców wtórnych, film dokumentujący warsztaty tworzenia ekogalerii, analizę SWOT wykorzystania aluminium.

  1. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Śniadeckiego, 88-400 Żnin, Pieniężnej 19 , Żnin

Za ciekawe mapy myśli i plansze edukacyjne inspirowane  grą Liga Elektrorecyklingu, a także bogatą  ekogalerię z elementami wykonanymi z metalu np. szachów ze śrub.

  1. Szkoła Podstawowa im. Władysława Łokietka, 06-513 Uniszki Zawadzkie 24

Ekozespoły Świetliki, klasy IV i klasy V za mapy myśli i plakaty oraz prezentacje, a także ekogalerię z pasieką dla pszczół

  1. Publiczna Szkoła Podstawowa 1 im. M. Osińskiego, 08-500 Ryki, ul. J. Słowackiego 2

Ekozespół Klub Naszej Ziemi, za autorski pomysł przedstawienia metodą warsztatową   separatora metali żelaznych z własnoręcznie wykonaną makietą taśmociągu z krepiny oraz za realizację filmiku upowszechniającego ten pomysł.

  1. Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr.7, 04-351 Warszawa ul. Osowska 81

Bardzo dobre prezentacje dokumentujące wspólną pracę ekozespołu i ciekawą ekogalerię

  1. Niepubliczna szkoła podstawowa im. J. Kostrzewskiego w Gąskach, 88-140 Gniewkowo ul. Gąski 19

Ekozespół Ekodrużyna, za cykl filmów edukacyjnych popularyzujących treści będące odpowiedziami na pytania otwarte, odpowiedzi zaangażowane ekologicznie, pokazujące w medialny sposób dlaczego odzysk i recykling są ważne, a także za piękny projekt ulotki prezentującej temat wykorzystania srebra we współczesnym życiu.

 

 

WYNIKI I OGÓLNOPOLSKIEJ ROZGRYWKI  LIGI ELEKTRORECYKLINGU

Pierwsze miejsce zdobywa szkoła:

Szkoła Podstawowa w Drzewcach, Drzewce 41, 62-613 Drzewce, woj. wielkopolskie,         z wynikiem 2 603 227 punktów.

Drugie miejsce zdobyła szkoła:

Szkoła Podstawowa im. gen. Nikodema Sulika, ul. Jana III Sobieskiego 5, 22-680 Lubycza Królewska, woj. lubelskie, z wynikiem 2 182 647 punktów.

Na trzecim miejscu znalazła się szkoła:

Szkoła Podstawowa im. W. Witosa  w Gromniku, ul. W. Witosa 4, 33-180 Gromnik, woj. małopolskie, z wynikiem 1 145 887 punktów.

 

Wszystkim uczestniczącym ekozespołom ze 118 placowek z całej Polski bardzo dziękujemy za udział w konkursie.

Wszystkie  ekozespoły, opiekunowie ekozespołów i uczestnicy ekozespołów biorących udział w konkursie otrzymają pocztą dyplomy. Wszystkie uczestniczące szkoły otrzymają certyfikaty.

 

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *