Żyjemy w świecie nowoczesnych technologii. Otacza nas świat urządzeń. Większość działa na prąd lub baterie. Wiele z tych urządzeń zawiera różne metale. Bez metali nie byłoby współczesnej techniki i technologii. Pierwotne surowce mineralne, czyli rudy metali są nieodnawialnym bogactwem, a ich złoża w wyniku eksploatacji ciągle się zmniejszają. Jednak metale można odzyskać i poddać recyklingowi. Opkracowaliśmy grę, aplikację na komputery i urządzenia mobilne pt. “Liga Elektrorecyklingu” .Ta nasza aplikacja edukacyjna ma uczyć dzieci i młodzież w całej Polsce jak ważna jest selektywna zbiórka, odzysk i recykling surowców wtórnych zawartych w elektroodpadach. Każdy przedmiot na prąd lub baterie, po demontażu nadaje się do recyklingu.
W aplikacji mamy 15 przedmiotów codziennego użytku, z których możemy odzyskać 15 surowców wtórnych, w tym 12 metali. Są to: aluminium cyna, kadm, kobalt, miedź i jej stopy, nikiel, ołów, platyna, srebro, stal, wolfram, złoto oraz lit, szkło, a także tworzywa i gumy. Jeśli graczowi uda się poddać je wirtualnie recyklingowi, zaoszczędzi naturalne złoża surowców dostępne w 22 krajach świata. Są to Australia, Austria, Boliwia, Brazylia, Chile , Chiny, Gwinea, Indie, Indonezja, Japonia, Kanada, Kongo, Korea Południowa, Kuba, Meksyk, Peru, Polska, Rosja, RPA, USA, Wenezuela, Zambia.
Gdy gracz zdobędzie odpowiednią ilość jednego spośród dostępnych surowców wtórnych, automatycznie otworzy się mapa, na której będzie mógł wybrać miejsce, gdzie chce wirtualnie zaoszczędzić zasoby pierwotne. Teraz będzie mógł kliknąć w jeden dowolny, z trzech aktywnych krajów świata- odpowiadający trzem prawdziwym miejscom eksploatacji surowców. Na koncie gracza zapisuje się wynik. W terminie od 15.01.2018 do 30.03.2018 odbędzie się ogólnopolska rywalizacja ekozespołów i uczestników z całej Polski. Ten ekozespół, który zdobędzie najwięcej punktów za wirtualny recykling surowców wtórnych otrzyma prawdziwą, rzeczywistą nagrodę rzeczową.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *