Ruszył nowy projekt Fundacji Chlorofil z dofinansowanie miasta stołecznego Warszawy.

Co roku przybywa ilościowo bezpańskich psów. Do zadań gmin należy wyłapywanie i zapewnianie opieki tym zwierzętom. W polskich schroniskach w 2009 roku przebywało ich ponad 100 tysięcy zaś liczba bezpańskich, zdziczałych psów, które błąkają się po Polsce (z danych Polskiego Związku Łowieckiego to około 40 tysięcy psów. Widać to szczególnie wyraźnie w okresie wakacyjnych wyjazdów, kiedy właściciele po prostu pozbywają się czworonogów.

Pies nie może być postrzegany jak rzecz, którą można bez problemu nabyć, a potem się jej pozbyć.

Przygotowaliśmy warsztaty edukacji ekologicznej na ten temat. W pierwszej częsci dzieci sa widzami spektaklu pt Adelka i Fafel. To opowieśc o perypatiach przyjaźni małej dziewczynki i jej pupila Fafla adoptowanego ze schroniska. Po przedstawieniu prowadzimy interaktywne warsztaty z uczestnikami, m.in. z pogadanką o tym, jak pies towarzyszy człowiekowi, ilustrujemy, jakie są najważniejsze różnice w komunikacji pomiędzy człowiekiem i psem; np.: dla nas podejście na wprost z wyciągniętą ręką oznacza przyjazne przywitanie. Dla psa jest to groźba. Mówimy o mowie ciała; wyrazie oczu, pyska, co oznacza spięta lub rozluźniona sylwetka zwierzęcia. W jaki sposób zwierzę próbuje nam powiedzieć, że chce lub nie chce się bawić.

Dzieci otrzymują broszurę edukacyjną z prostymi zadaniami do rozwiązania w formie rebusów, krzyżówek, kolorowanki. Opisujemy najbardziej typowe błędy takie popełniamy wobec naszych pupili. Podajemy informację o adopcji i najważniejszych zasadach przy adoptowaniu psa.

W ramach projektu Fundacja przeprowadzi 30 warsztatów w 15 przedszkolach i 15 szkołach podstawowych na terenie m.st Warszawy od czerwca do października br.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *