III Liga Elektrorecyklingu w nowej odsłonie

Można grać, żeby wygrać, a trzeba chociaż raz zagrać, żeby wziąć udział w kolejnej Lidze Elektrorecyklingu. Gra jest dostępna w zakładce: Gry edukacyjne.

Od jutra czyli od 15 stycznia do 30 marca można łapać punkty w grze Liga Elektrorecyklingu. To niezbędna część ogólnopolskiego konkursu edukacji ekologicznej Mistrz Recyklingu.

W III Lidze Elektrorecyklingu, mamy nową wersję gry i nowe zadania do wykonania, będą one pomocne przy opracowaniu odpowiedzi na nasze tegoroczne – jedno- pytanie konkursowe otwarte.

 Nie ma już ekranu rejestracji gracza. Gracz może zdobywać dodatkowe punkty.

ZMIANY:

I. NA EKRANIE ŁAPANIA PRZEDMIOTÓW W GRZE:

Hierarchia postępowania z odpadami ZSEiE wg poniższego schematu. Pojawi się nowe polecenie: Sprawdź czy urządzenie jest sprawne? Gracz ma następujące opcje do wyboru:

 1. urządzenie jest sprawne: w przypadku złapania radio przenośnego, pralki, lampki na biurko
 2. urządzenie nadaje się wyłącznie do naprawy i do recyklingu:  zabawka na baterie, TV starego typu z lampą rtęciową, telefon komórkowy, TV płaski, smartfon, mixer-robot kuchenny, maszynka do golenia, lodowka, kuchenka gazowa, czajnik

Dodatkowe punkty przyznawane są za prawidłowy wybór.

II. NA EKRANIE SKANERA:

W opisie materiałowym „złapanych” przedmiotów pojawia się informacja o toksycznych substancjach zawartych  w ZSEiE i ulegające bioakumulacji – kadm, ołów, rtęć; wszystkie te pierwiastki mamy w jednym przedmiocie – starym telewizorze.

Kadm – stosowany w metalurgii, używany w stopach do przewodów elektrycznych i bezpieczników, a także w produkcji baterii akumulatorowych (na przykład baterii niklowo-kadmowych)

Ołów – Używany w akumulatorach, a także w postaci blach, rur, stopów, śrutu i w produkcji szkła, do powłok kabli elektrycznych czy osłony przed promieniowaniem jonizującym.

Rtęć – Była ceniona w medycynie ( w termometrach) i technice dentystycznej ( amalgamaty). Lampy rtęciowe szeroko stosowane były w oświetleniu zewnętrznym, hal przemysłowych oraz magazynów, a także w kineskopach starych telewizorów.

Dodatkowe informacje:

 1. Kadm jest bardzo toksycznym pierwiastkiem. Gdy dostanie się do organizmu, po spożyciu lub wdychaniu, przenika do krwi i gromadzi się w wątrobie, a także powoduje zaburzenia czynności nerek. Jest bardzo zbliżony do wapnia i jako taki może wchodzić w interakcje z wapniem w kościach. Ulega bioakumulacji w organizmach żywych .
 • Związki ołowiu działają szkodliwie przez drogi oddechowe i po połknięciu. Są szkodliwie dla dziecka w łonie matki. Niebezpieczeństwo kumulacji w organizmie i chorób neurologicznych. Mogą powodować długo utrzymujące się niekorzystne zmiany w środowisku wodnym i przenikać do sieci troficznej ryb i ptaków żywiących się organizmami wodnymi. Ulega bioakumulacji w organizmach żywych
 • Rtęć jest toksyczna we wszystkich formach organicznych i we wszystkich stanach chemicznych. W postaci pary rtęć jest toksyczna dla dróg oddechowych i rozpuszcza się we krwi; atakuje nerki, mózg i układ nerwowy. Bardzo groźna dla kobiet w ciąży i dla płodu.Ulega bioakumulacji w organizmach żywych

QUIZ – SUBSTANCJE NIEBEZBIECZNE:

Po złapaniu jednej sztuki ołowiu lub rtęci lub kadmu, gra się zatrzymuje i pojawia się quiz z dwóch pytań, za prawidłowe odpowiedzi można uzyskać dodatkowe punkty w grze:

Pytanie1 : Jakie skutki mają ołów/rtęć/kadm mają dla człowieka i środowiska. Wybierz trafną odpowiedź:

 • Wyczerpanie zasobów naturalnych – 1 pkt
 • Skażenie środowiska naturalnego-  2 pkt
 • Toksyczny dla człowieka – 3 pkt

III. NA EKRANIE ROZDZIELANIA SUROWCÓW WTÓRNYCH DO ODPOWIEDNICH POJEMNIKÓW:

Po skierowaniu do recyklingu 600 kg jakiegoś surowca,  gra się zatrzymuje i pojawia się pytanie:

Czy chcesz skierować surowiec wtórny do recyklingu?

Jeśli  gracz odpowie „tak”: otrzymuje  dodatkowe punkty

Jeśli odpowie „nie”: brak dodatkowych punktów

IV. PODSUMOWANIE WYNIKÓW GRY – TABLICA PODSUMOWANIE

Na tablicy podsumowującej wynik gracza pojawią się następujące informacje:

 1. Ilość punktów
 2. Twój czas
 3. Ilość uzdrowionych złóż pierwiastków
 4. Surowce oddane do recyklingu
https://chlorofil.com.pl/Liga2020/ElectroScraps.php

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *