Zwycięzcy IV Ligi Elektrorecyklingu i tegorocznego konkursu Mistrz Recyklingu i Przyjaciele, w nagrodę wzięli udział w wyjeździe studialnym do firmy Miranda Textiles w Turku. Tu mieli okazję zobaczyć i dotknąć niesamowitych tkanin i dzianin, także recyklingowych, produkowanych od nitki do produktu finalnego w ostatnim w Polsce i Europie zakładzie posiadającym tkalnię, dziewiarnię, farbiarnię, wykończalnię, szwalnię i wiele innych działów skupionych tak, aby wszystko można było wykonać w jednym miejscu.
Miasto Turek od lat 50-tych było częścią naszego wielkiego przemysłu włókienniczego, ale odwiedzony przez nas zakład w ostatnich latach przeszedł ogromną transformację inwestując w super nowoczesne technologie. Dzisiaj potrafi sprostać bardzo trudnym oczekiwaniom producentów wózków, mebli, specjalistycznej odzieży, a nawet służb mundurowych: projektuje na zamówienie najróżniejsze tkaniny i dzianiny spełniające wysokie wymagania przepuszczalności, wytrzymałości, odporności na warunki atmosferyczne i wiele innych, a swoje produkty eksportuje do 27 krajów świata.
MIRANDA, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, pracuje nieustannie nad rozwojem swojej oferty. W wyniku tego powstała m.in. poliestrowa tkanina ekranująca promieniowanie elektromagnetyczne (PEM) czyli chroniąca przed promieniowaniem 5G. Miranda posiada wspaniałe laboratoria, wyposażone m.in. w komorę bezechową, która pozwala zmierzyć skuteczność ochrony przed promieniowaniem.
Wśród wielu produktów bardzo zaciekawiły nas siatki maskujące, które zapewniają kamuflowanie i zminimalizowanie możliwości wykrycia i identyfikacji wojsk, sprzętu i instalacji w zakresie optycznym (VIS), bliskiej podczerwieni (NIR), Podczerwieni termalnej (TIR) oraz radaru.
Najbardziej zainteresowały nas jednak tkaniny recyklingowe, bo są one wyrazem filozofii firmy, stawiającej na ochronę środowiska. Do tkania tkanin recyklingowych, dodawane są nici z poliestru recyklingowego – a więc pochodzące np. z recyklingu butelek PET. Dowiedzieliśmy się, że tkaniny poliestrowe można będzie dalej poddawać recyklingowi, co sprawi, że pojawi się kolejna generacja produktów wyprodukowanych zgodnie z filozofią zero waste jak również i może przede wszystkim w systemie GOZ – gospodarki obiegu zamkniętego.
Sami zobaczcie zdjęcia:

Z butelek po napojach PET produkuje się przędzę do tkania. Z takiej przędzy w Miranda Textiles wytwarzane są wspaniałe tkaniny o szerokim zastosowaniu
Wszystkie kolory tkanin mieszają super precyzyjne urządzenia
Firma bardzo dba o ekologię, nie tylko produkty ale także ich opakowania są wykonane z surowców nadających się do recyklingu
Użycie tkanin poliestrowych we współczesnym życiu jest ogromne, dlatego ważny jest ich recykling

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *