Poznaliśmy zwycięzców X edycji konkursu ekologicznego Mistrz Recyklingu i Przyjaciele, oto oni:

Wyniki X edycji Konkursu Mistrz Recyklingu i Przyjaciele.

Jury X edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego pt.: „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele” zgodnie z regulaminem przyznało następujące nagrody w formie półdniowych wyjazdów studialnych nt ochrony środowiska dla czterech ekozespołów:

Oto ekozespoły, które otrzymały najwyższą punktację JURY:

1.        Członkowie najlepszego ekozespołu w kategorii klas 5-8, który otrzymał najwyższą punktację Jury i wykonał zwycięski plakat na temat zasad i znaczenia recyklingu odpadów elektronicznych,

Ekozespół „Eko-przyjaciółki Przyrody” ze Szkoły Podstawowej w Brudzeniu Dużym,  09-414 Brudzeń Duży, ul. Płocka 12, woj. mazowieckie,

za plakat pt.: „Segregacja elektrośmieci”. Plakat wykonany bardzo starannie zawiera kilka dobrze zaplanowanych elementów. Jest tu opis problemu elektroodpadów, autorzy podają dobre sposoby postępowania ze zużytym sprzętem, a także wyjaśniają graficznie i opisowo powody dla których właśnie w ten sposób należy postępować. Z dobrą koncepcją merytoryczną współgra bardzo dobra koncepcja graficzna, bo za pomocą tylko dwóch, bardzo prostych symboli wskazany jest wybór tego co można i czego nie wolno robić w postępowaniu z elektroodpadami. Ponadto praca otrzymała bonus za zwrócenie uwagi na konsekwencje zanieczyszczenia metalami ciężkimi powierzchni ziemi i bioodpadów jaka może mieć miejsce w wyniku porzucania elektroodpadów.

Drugi plakat w zestawie od tego samego ekozespołu to kompozycja pt:„Daj drugie życie opakowaniom”, która w kreatywny sposób pokazuje jak przebiega proces recyklingu opakowań. By opowiedzieć nam o tym, autorki stworzyły postać superbohatera i  plastmaszyny. Po jednej stronie obrazu mamy więc wirtualny proces technologiczny, ale po drugiej już bynajmniej nie wirtualne rezultaty: powstają konkretne przedmioty codziennego użytku, ubrania i zabawki z recyklingu. Odbiorcy są poinformowani, mają świadomość, że uczestnicząc w selektywnej zbiórce odpadów naprawdę zmniejszają zanieczyszczenie oceanów, co jest jednym z największych wyzwań związanych z produkcją opakowań. Co zrobić, by ograniczyć ich ilość, a jednocześnie zwiększyć ich recykling, w przeciwnym razie wszyscy niedługo utoniemy w śmieciach.

Gratulujemy ogromnej wystawy w szkole!

2.        Członkowie najlepszego ekozespołu w kategorii klas 5-8, który otrzymał najwyższą punktację Jury i wykonał zwycięski plakat na temat na temat recyklingu opakowań plastikowych po żywności:

Ekozespół EKO TRIO Szkoła Podstawowa w Brudzeniu Dużym, 09-414 Brudzeń Duży, ul. Płocka 12, województwo mazowieckie,

Za plakat: „Ekohero śmieci segregują, dzięki temu świat uratują!”. W tej pracy plastycznej starannie wykonanej, sens segregowania odpadów jest przedstawiony w fabularny sposób: ludzie, którzy zaczęli segregować odpady, nagle przestają to robić, bo pojawia się Antysegregator, wichrzyciel czy też wirtualny hejter, w każdym razie ktoś, kto namawia ich do zaniechania tego działania, co czynią… ale wtedy wszystko wokół nich; cała przyroda umiera. Do akcji muszą wkroczyć Ekohero, by pokonać Antysegregatora.  Można by tu dodać, że każdy z nas ma w sobie takiego Antysegregatora, którego musimy pokonać by móc działać….Albo, że czai się on wśród mediów społecznościowych, gdzie wrzucając hejt polaryzuje społeczność i zobojętnia ogół na problemy współczesnego świata, m.in. recyklingu. To wnikliwa obserwacja rzeczywistości, którą udało się autorkom ująć w kilku obrazkach. Gratulacje!

Drugi plakat w zestawie tego ekozespołu to praca pt: „Grzeczne dzieci segregują elektrośmieci”. Tu autorki stawiają pytanie: Co wolisz? Zaśmiecony, martwy krajobraz czy posprzątany park… takich prac gdzie widać stan przed i po, zanieczyszczone-posprzątane – nadesłaliście znaczącą większość w X edycji konkursu…tutaj jednak, na plakacie ekozespołu EKO TRIO, pojawia się jeszcze jedno, dużo ważniejsze pytanie: Dlaczego warto? I autorki w kilku dymkach myśli inspirują odbiorców do szukania odpowiedzi. Na to pytanie, każdy z nas musi sobie odpowiedzieć sam, by w ogóle móc rozpocząć jakąkolwiek zmianę przyzwyczajeń.

3.        Członkowie najlepszego ekozespołu w kategorii klas 1-4, który otrzymał najwyższą punktację Jury i wykonał zwycięski plakat na temat zasad i znaczenia recyklingu odpadów elektronicznych,

Ekozespół „Recyteam” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Kutnie, Stanisława Staszica 6, 99-320 Kutno, woj. Łódzkie

Za plakat pt: „Elektroodpady segregujesz, czystą Ziemię zyskujesz”. Na plakacie zaprojektowano kilka elementów. Po prawej stronie kompozycji mamy wymowną scenę, w której autorzy ilustrują obojętność części społeczeństwa wobec problemu elektroodpadów w miastach. W przeszklonym drapaczu chmur, na każdym z widocznych jego pięter ludzie trzymają w dłoniach urządzenia elektroniczne, a tuż obok wieżowca rośnie góra elektroodpadów. Dla jednej z osób ta górka wygląda bardzo fajnie, może nawet będzie można z niej zjechać na nartach, zyskując potencjalne źródło kolejnej fajnej zabawy. Dopiero druga z osób zwraca jej uwagę, że to jest góra śmieci!

Drugi z plakatów w zestawie tego ekozespołu wskazuje, że będzie fantastik, jak ograniczysz plastik. Pomysł graficzny przedstawienia jest prosty: oto Ziemia złapana w torebkę foliową wraz z przedmiotami wykonanymi z jednorazowego plastiku najczęściej znajdowanymi w morzach i ocenach. Dla przeciwwagi tego obrazu, po lewej stronie wypisano przykłady postaw i działań, które mogą wpłynąć na redukcję ilości wyrzucanego plastiku. Gratulujemy także bardzo dużej i pomysłowej wystawy w szkole!

4.        Członkowie najlepszego ekozespołu w kategorii klas 1-4, który otrzymał najwyższą punktację Jury i wykonał zwycięski plakat na temat na temat recyklingu opakowań plastikowych po żywności:

Ekozespół „Mali Ekolodzy z kl 3B” Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Kajki w Nidzicy, Barke 3, 13-100 Nidzica.

Za plakat pt: „Recykling = Drugie życie odpadów”. Centralną część kompozycji wypełnia Zielony Człowiek, który jest pomysłowy i sprawczy: jedną ręką wkłada plastikowe opakowania do żółtego pojemnika na odpady, a drugą ręką poddaje je recyklingowi i przetwarza na konkretne przedmioty. Zielony Człowiek jest świadomy tego, że przyszłość Ziemi zależy od nas, a zadbana planeta jest piękna, uśmiechnięta i tęczowa.

Drugi plakat w zestawie tego ekozespołu pt: „Gdy komputer zepsujesz, nie wyrzucaj go do śmietnika, tylko do przeznaczonego do tego pojemnika” obrazuje ludzi, którzy świadomie segregują elektroodpady. Ludzie Ci stoją na Ziemi, przedstawionej jako osoba, która z głębin oceanu uważnie patrzy na to co robią jej mieszkańcy.

Trzeci plakat tego ekozespołu to człowiek o dwóch twarzach. Jedna z nich jest czarno-biała i należy do przeszłości. Prawa połowa jest kolorowa i wydaje się, że to jest człowiek, który przeszedł metamorfozę i właśnie zabiera się do recyklingu odpadów, które proszą go: daj mi drugie życie!

Wyróżniono następujące ekozespoły:

Jury X edycji konkursu zdecydowało – po za regulaminem – o przyznaniu dwóch wyróżnień za bardzo ciekawe i na wysokim poziomie plastycznym plakaty podejmujące ważne wątki ekologiczne, są to:

Ekozespół kl. 6B z Niepublicznej Szkoła Podstawowa Gaudeamus w Warszawie,

Lazurowa 67, 01-314 Warszawa, za pracę plastyczną pt: „ To tylko jedna słomka – powiedziało 7 mln ludzi”. Oprócz napisu na plakacie przedstawiona jest śmierć pod chorągwią zrobioną ze słomek plastikowych jednorazowego użytku.

Ekozespół kl 7B ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Tarnowie, Kopernika 10, 33-100 Tarnów, za pracę bez tytułu, na której przedstawiono planetę Ziemię rozdeptywaną ogromnym butem, do którego podeszwy przyklejone są banknoty pieniędzy. Wokół panuje chaos, widać dymiące kominy i porzucone odpady w tym elektrograty i opakowania spożywcze.

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *