
Dla najmłodszych, dla starszych, dla dorosłych, dla wszystkich. W różnych miejscach, proponujemy naszą tematykę tegorocznych spotkań:
Każdy warsztat zawiera część merytoryczną i część praktyczną: manualne i kreatywne zadanie do samodzielnego wykonania.
Treść merytoryczną i zadanie plastyczne do wykonania adaptujemy do wieku uczestników. Wszystkie materiały oraz doskonała animacja są zapewnione.
WARSZTATY EKO ARTYSTYCZNE I EDUKACJI EKOLOGICZNEJ:
- Na skraju dąbrowy. O ptakach i ich przysmakach. Zabawki z tektury – Jest wieczór w dąbrowie…Małe ptaki pilnie szukają kryjówek, by przetrwać noc. Wśród ciszy słychać zew puszczyka, terkotanie lelka kozodoja, odzywa się lis…skrada kuna…. Prezentacja multi-medialna wprowadza dzieci w świat dąbrowy. Poznajemy najpiękniejsze ćmy, motyle i ich gąsienice, drapieżne chrząszcze, ważki, pasikoniki. Po prezentacji każdy wykonuje zestaw zręcznościowy ptaka na rękę wraz z jego ulubionym przysmakiem do wspólnej zabawy.
- Teatr Cieni – Opowieść o krogulcu, dudku, trznadlu i szpakach – Długie palce z ostrymi pazurami, są niebezpieczna bronią krogulców. Jednak tylko przestraszony trznadel umyka przed nimi, dudek niewiele sobie z nich robi, a szpaki gromadnie wypłaszają drapieżnika do którego należą te długie szpony. To opowieść o chronionych gatunkach wraz z odsłuchiwaniem ich głosów, a na zakończenie wykonujemy sylwetki ptaków – bohaterów z papieru i gramy krótkie scenki w teatrze cieni.
- Jastrząb i inni – zabawa z maskami ptaków chronionych Mazowsza. Ta gra edukacyjna odbywa się w kręgu z samodzielnie wykonywanymi przez dzieci maskami ptaków i piękną muzyką w tle. Podczas zabawy dzieci słyszą głosy ptaków i uczą się polować tak jak one. Poznają ich zwyczaje i siedliska w jakich można je spotkać.
- Podróż z jaskółką na koniec świata – Kiedy już wytniemy jaskółki z papieru, pokolorujemy je i nawleczemy na sznurki, wyruszymy z nimi w podróż do miejsca zimowania w Afryce. Dzieci zdobędą wiele informacji o jaskółkach i migracjach ptaków oraz niebezpieczeństwach jakie na nie czyhają po drodze. Oprócz jaskółek mamy wzory innych ptaków migrujących, niektóre z nich spotkamy po drodze. Modele wycinamy i składamy z kartonowych części.
- Zwierzęta Mazowsza w masie papierowej – Będziemy lepić figurki z własnoręcznie przygotowanej masy papierowej ze starych gazet. Te warsztaty uczą różnic w budowie anatomicznej płaza, ssaka i ptaka. Uczymy obserwacji i analizowania informacji wizualnych. Czy żaba ma długą szyję? Jak zbudowane jest skrzydło nietoperza, ile nóg mają chrząszcze? Czy jeż ma ogon? A zabawki wykonane z masy papierowej będą służyły przez długi czas. Podczas zajęć dzieci zdobywają wiedzę o właściwościach papieru i włókien roślinnych oraz o recyklingu, a także o gatunkach fauny spotykanej w granicach miasta i na jego peryferiach.
- Tajemnice Wisły – Prezentacja multimedialna wprowadza dzieci w świat rzeki. Po prezentacji i opowieści, każdy stolik otrzyma własną kompozycję na tkaninie do pokolorowania niebieskim kolorem. Na płachtę naniesione są rysunki woskiem, przedstawiające najciekawszych i wartych zapamiętania nadwiślańskich mieszkańców: małż, ryb czy owadów
- Ryby Wisły – mamy modele w skali 1:1 wykonane z masy papierowej. Każdy uczestnik może wziąć do ręki szczupaka, jesiotra, lina, leszcza, okonia czy karpia. Opowiadamy czym się różnią. Następnie wykonujemy płaskorzeźby z masy papierowej. Można je będzie pokolorować po wyschnięciu.
- Jak długi jest język dzięcioła? O 3 dzięciołach, bieliku i czapli siwej. To warsztaty gipsorytu: Jakie gatunki dzięciołów można spotkać na Mazowszu? Co odróżnia orła bielika od czapli? Widzimy różnice anatomiczne i cechy adaptacyjne tych gatunków do środowiska. Po pogadance ekologicznej każdy wykonuje obrazek na płytce gipsowej.
- Opowieść o bieliku. Malowanie na koszulkach. Poznajemy pojęcie łańcucha troficznego i układamy łańcuch troficzny bielika. Każdy może wybrać takie zwierzę jakie chce do przeniesienia jego wzoru na białą koszulkę. Malujemy farbami do tkanin.
- Biom lasu. Po co nam las i jaka jest funkcja drzew w przyrodzie? Kiedy jest Święto Drzewa? Opowiadamy czym różnią się sosna, dąb, brzoza, olcha i topola. Dekorujemy wzory fauny mazowieckiej z filcu, które można założyć na palec lub ołówek: będzie tu ryś, lis, łoś, wilk, wiewiórka, bielik itp… Na zakończenie zaprosimy nasze zwierzęta do naszego magicznego własnoręcznie zrobionego lasu.
Warsztaty realizujemy w ramach odpłatnej działalności statutowej. W sprawie szczegółów prosimy o kontakt.






