WYNIKI V EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO

MISTRZ RECYKLINGU MAKS PORZĄDKUJE ODPADY

W konkursie wzięło udział 324 ekozespołów. Nad odpowiedziami na pytania konkursowe pracowało 2500 uczestników konkursu w 166 placówkach oświatowych w całej Polsce. Wszystkim bardzo serdecznie dziękujemy.

Jury konkursu podjęło decyzję o przyznaniu następujących nagród:

I MIEJSCE

Ekozespół Ekofascynaci ze Szkoły Podstawowej w Starych Żukowicach, 33-151 Stare Żukowice; 132, woj. małopolskie

Za bardzo wysoki poziom merytoryczny makiety 3D Garbage Path – z zagrożeniami czyhającymi pod powierzchnią wody, za Wielką Stopę 3R, za znakomity film o roli magnezu dla zdrowia oraz dla współczesnej techniki, zrealizowany w dwóch różnych sytuacjach: w gabinecie lekarskim i w pracowni chemicznej, za animację na temat recyclingu w programie Pivot – pokazującą jak złożony jest proces recyklingu i jak wiele w nim techniki i technologii.

II MIEJSCE

Ekozespół  Ecoolodzy – z Katolickiej Szkoły Sióstr Dominikanek im. bł. s. Julii Rodzińskiej

ul. Stronczyńskiego 1, 97-300 Piotrków Trybunalski, woj. łódzkie

 Za list gończy wysłany za magnezem; ciekawą formę prezentacji pierwiastka ważnego w formie żywej – w organizmach żywych lub martwej – dzięki swoim właściwościom chemicznym we współczesnej technice, za papierową ekotorbę – symbol zasady 3R, odzwierciedlający ideę korzystania z dóbr konsumpcyjnych wg zasad 3R czyli mniej, wielokrotnie, z recyklingu, za zaproszenie nas do teatru postaci z surowców wtórnych jako bohaterów opowieści o recyklingu, za piosenkę o oceanach, w której ważny jest ton odpowiedzialności za środowisko: „…Oceany i morza tak piękne są, a plastiku w nich pływa coraz więcej ton…. Ratujmy nasze morza, Ratujmy oceany! To my je przecież zatruwamy!” a także za postać humanoidalnego robota sprzątającego lasy ze śmieci.

III MIEJSCE

Ecoekipa i  Prorecykling – dwa ekozespoły ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Orła Białego, ul. Chabrowa 16, 81-079 Gdynia, woj. pomorskie:

Za wspaniałego robota z surowców wtórnych i z maską przeciwsmogową, wykonanego w procesie ekologicznego wiązania sznurkiem. Robot został pomyślany do prostego montażu, dzięki czemu demontaż na poszczególne części składowe –  wszystkie nadające się do ponownego wykorzystania lub recyklingu – trwa zaledwie jedną chwilę. Za bardzo pouczający spacer nad Bałtyk oraz jego dokumentację w Demtowskiej TV: w wyniku tego spaceru, jego uczestnicy na obiad zjedli rybę z plastikiem w brzuchu, za koncepcję makiety wystawienniczej 3D o recyklingu oraz za Księgę 3R wypaloną słowo po słowie metodą pirografii na kartach, które powinny być dla nas zbiorem zasad niczym kamienne tablice sprzed wieków.

NAGRODA INDYWIDUALNA DLA TWÓRCÓW

Nagrodę indywidualną przyznaliśmy robotowi autorstwa ucznia z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Kostrzy, 58-150 Kostrza; Żeromskiego 22, woj. dolnośląskie

WYRÓŻNIONE EKOZESPOŁY

  1. Zespół Szkół w Brzózie Królewskiej, 37 – 307 Brzóza Królewska 484, woj. podkarpackie

Ekozespół Paziolandia, za grę planszową będącą odpowiedzią na wszystkie pięć pytań otwartych, wykonaną na bardzo wysokim poziomie merytorycznym. Ta gra motywuje nas do zdobywania wiedzy i mobilizuje do szukania odpowiedzi na trudne pytania.

  • Szkoła Podstawowa im. St. Moniuszki w Łajskach, 05-119 Legionowo, Kościelna 63 woj. mazowieckie

Ekozespół Ekologicznie zakręceni” , za instalację artystyczną: Ryby mają głos! Ryba jest zanieczyszczona plastikowymi odpadami, niesie transparenty z hasłami ONZ obecnymi

w kampanii #BeatPlasticPollution oraz za makietę wystawy  na temat znaczenia magnezu.

W centralnym punkcie tej makiety jednym symbolem graficznym zdefiniowano rolę magnezu jako niezbędnego trybika w obiegu pierwiastków, bez którego nie byłoby nie tylko szkieletów nowoczesnych samochodów, ale także reakcji fotosyntezy czy aktywacji wielu enzymów

w organizmie człowieka.

  • Szkoła Podstawowa im. Orląt Lwowskich w Nowinach, 26-052 Białe Zagłębie 21, woj.  świętokrzyskie

Ekozespół kl V za projekt broszury informacyjnej: „Przejmij ster! Ocean tonie w morzu śmieci! Na okładce widzimy znak drogowy z pół szkieletem człowieka w morzu plastiku. To  drogowskaz dla ludzkości. Autorzy projektu celnymi rysunkami satyrycznymi ośmieszają beztroskie obyczaje współczesnego konsumenta i piętnują to zjawisko, ukazując dramat organizmów morskich.

  • Szkoła Podstawowa Marii Konopnickiej, Działoszyńska 65, 98-355 Raciszyn, woj. łódzkie

Szkolne Koło OTOP  „ Zimorodek”, za przygotowanie cennych merytorycznie materiałów informacyjnych, a następnie za ich prezentację w formie wystaw dla całej społeczności w całej szkole, poszerzając krąg odbiorców ważnych treści ekologicznych.

  • Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Wodzinie Prywatnym, woj. łódzkie

Ekozespół „Eko-Słoneczka” zawskazanie zastosowania magnezu  nie tylko w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym, ale także w elektronice. Za skręconego śrubami robota wykonanego z tarki kuchennej i innych elementów pochodzących z artykułów zużytego tzw. małego sprzętu AGD, dzięki czemu stworzony został przykład ponownego ich wykorzystania.

  • Szkoła Podstawowa w Sianowie, Staniszewo 2A, 83-328 Sianowo, woj. pomorskie

Ekozespół Ekoszostki za robota na wrotkach z wyświetlaczem elektronicznym, collage ze skażoną rybą z którego dowiadujemy się jakie zanieczyszczenia przenikają z morza do organizmów żywych oraz za Księgę recyklingu, gdzie zarówno guziki, zapałki jak i opony znajdują nowe zastosowanie, bo nawet z maleńkich przedmiotów można stworzyć wielkie dzieła, a także za grę planszową na temat znaczenia magnezu w życiu i technice.

  • Szkoła Podstawowa w Skarszewie im. AK, Skarszew 50, 62-817 Żelazków, woj.  wielkopolskie

Ekozespół „Piątaki 1” za model urządzenia z silnikiem elektrycznym do oczyszczania powietrza wykonany z odpadów rur PVC.

  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Ulanowie, B. T. Buli 3, 37-410 Ulanów, woj. podkarpackie

Ekozespół Ekodzieci za koncepcję wielofunkcyjnej jeżdżącej maszyny „Ekomotywy” do recyklingu surowców wtórnych oraz odkurzacz na baterie z odpadowych surowców wraz z dokładnym opisem czynności jakie wykonano aby wykonać i uruchomić to urządzenie.

  • Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Wiągu, Wiąg 50, 86-100 Świecie, woj. kujawsko-pomorskie

Ekozespół Klasa 7, za grę planszową: „Zasada 3R” z emotikonami liczącymi nasz ślad ekologiczny. Dzięki tej grze można zbadać swoją proekologiczną postawę w każdym z trzech filarów razem i oddzielnie dla każdego „R”, odpowiadając po prostu na błyskotliwie zadane pytania.

  1. Publiczna Szkoła Podstawowa w Wyrozębach Podawcach, Wyrozęby Podawce 1, 08-307 Repki, woj. mazowieckie

Ekozespół „Zielone Koniczynki”  za przejmującą panoramę ze sceną rozgrywającą się nad brzegiem morza i ilustrującą najważniejszą cechę epoki antropocenu – antropopresję: widzimy nowoczesną kobietę w sportowym  stroju, opróżniającą bidon

z napojem, a po przeciwnej stronie obrazu chorą na wskutek połknięcia odpadów plastikowych bałtycką fokę szarą.

Jury nie przyznało nagród w kategorii klas 3-4 szkół podstawowych.

WYNIKI II OGÓLNOPOLSKIEJ ROZGRYWKI  LIGI ELEKTRORECYKLINGU

Pierwsze miejsce zdobywa szkoła:

Szkoła Podstawowa im. W. Witosa  w Gromniku, ul. W. Witosa 4, 33-180 Gromnik, woj. małopolskie, z wynikiem 3 529 229 punktów.

Drugie miejsce zdobyła szkoła:

Szkoła Podstawowa im. gen. Nikodema Sulika, ul. Jana III Sobieskiego 5, 22-680 Lubycza Królewska, woj. lubelskie, z wynikiem . 3 355 799 punkty

Na trzecim miejscu znalazła się szkoła:

Szkoła Podstawowa nr 16 im. Orła Białego, ul. Chabrowa 16, 81-079 Gdynia, woj. pomorskie z wynikiem 900 174 punkty.

W sumie w II Lidze Elektrorecyklingu zagrano 22 244 razy co daje łączny wynik ponad 740 godzin edukacji ekologicznej!

Jury konkursu podjęło decyzję o przyznaniu następujących wyróżnień dla ekozespołów z klas 3 i 4

WYRÓŻNIONE EKOZESPOŁY

  1. Szkoła Podstawowa Nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. UNICEF

Ul. Wybickiego 32, 82-200 Malbork

Za zilustrowanie palącego problemu zanieczyszczeń mórz i oceanów i starannie wykonanego robota Kazika, a także  znakomitą prezentację jego funkcji w filmie.

  • Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami integracyjnymi 68-300 Lubsko, ul. Moniuszki 36 

Za dobrą dokumentację pracy warsztatowej i praktyczny upcykling przyborów szkolnych

  • Szkoła Podstawowa w Wiągu, Wiąg 50, 86-100 Świecie,

Za doskonałą książeczkę ilustrującą zanieczyszczenia mórz i oceanów, bo w kilkunastu ilustracjach  widać pogłębiona refleksję autorów.