Projekt zakłada przeprowadzenie warsztatów edukacji globalnej dla grupy 250 uczniów warszawskich szkół podstawowych oraz wspólne przygotowanie działania artystycznego, happeningu w przestrzeni miejskiej. W szkołach prowadzimy warsztaty edukacji globalnej w klasach 7mych i 8mych. Przekazujemy najważniejsze fakty i liczby na temat zrównoważonego rozwoju, ukazujące związek między globalnymi nierównościami, zmianami klimatu i migracją współczesnych ludzi.
Następnie analizujemy ok.40-tu fotografii, pochodzących z otwartych zasobów internetowych i z licencją creative commons, ilustrujących kondycję współczesnego świata. Każdy obraz jest przekazem. To ćwiczenie ma uświadomić nam sposób oddziaływania: uświadomiony lub nie cywilizacji obrazkowej.
Skarabeusz w starożytnym Egipcie był symbolem odrodzenia boga słońca, pieczęcią faraonów, negocjatorem dobrych i złych uczynków po śmierci, dlatego Tutanhamona znaleziono ze skarabeuszem na sercu. Dziś jest dla nas nieznany i dziwny – jak migrant, zdjęcie, którego nie rozumiemy, obcy symbol. Jego obecność w tym projekcie pokazuje, że wartości mogą się zmieniać, świat można zmieniać. Zmiany można projektować.
Cykl warsztatowego zdobywania wiedzy kończy akcja artystyczna, w której Skarabeusza wraz z przesłaniem jak bronić czterech żywiołów będziemy wspólnie wykonywać z materiałów upcyklingowych w przestrzeni Rotacyjnego Domu Kultury na Osiedlu Jazdów. Ta akcja artystyczna odbędzie się jednego dnia: dokładnie 22.kwietnia – w dniu obchodów Światowego Dnia Ziemi.
Więcej o projekcie w ulotce informacyjnej:
O tym jak przebiegają warsztaty projektowe informacja poniżej:
Wskazówki do warsztatów