W tym roku postawiliśmy na ochronę bioróżnorodności i ekologiczne praktyki życia codziennego. Wszystkie 3 wyprawy Mistrzów miały na celu poznanie cennych zasobów przyrodniczych oraz m.in. dla gromadzenia genów rodzimych roślin niezbędnych do przeżycia człowieka w tzw. bankach genów. Dowiedzieliśmy się, że drugi co do wielkości bank genów i największy po berlińskim w Europie, znajduje się właśnie w Polsce. Mieliśmy możliwość zobaczenia jak przygotowuje się nasiona do przechowania dla przyszłych pokoleń w Ogrodzie Botanicznym Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Bydgoszczy.
Z kolei w Arboretum w Rogowie poznaliśmy ogród ginących roślin świata, opracowany wg wytycznych IUCN ( czyli Światowej Organizacji Ochrony Przyrody, która zarządza tzw, Czerwoną Księgą Gatunków Ginących i Zagrożonych. Największe kolekcje drzew klimatu umiarkowanego, alpinarium czy największe drzewa świata.
Podczas wizyty w Skansenie Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, zobaczyliśmy kilka tzw. proekologicznych praktyk związanych z dawnym, ekologicznym stylem życia na wsi, a dziś zaliczanych i będących inspiracją dla tzw. low technolgies solutions, a więc wytwarzania narzędzi, żywności czy tradycyjnego budowania obiektów bez użycia środków przemysłowych, energo- i materiałochłonnych.
Wszystkie trzy relacje znajdują się w linkach poniżej:
Wizyta w Ogrodzie Botanicznym w Bydgoszczy.
Artykuł dotyczący tej wizyty znajduje się poniżej w pliku pdf:
Wizyta w 100 letnim Arboretum w Rogowie
Artykuł dotyczący tej wizyty znajduje się poniżej w pliku pdf:
Wizyta w Skansenie Wsi Mazowieckiej w Sierpcu
Partnerem Ogolnopolskiego Konkursu Mistrz Recyklingu i Przyjaciele jest:
