Wyniki VIII edycji konkursu Mistrz Recyklingu I Przyjaciele

Ropki, 30.04.2021

WYNIKI VIII EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU „MISTRZ RECYKLINGU I PRZYJACIELE” ORAZ V LIGI ELEKTRORECYKLINGU

W VIII edycji Konkursu „Mistrz Recyklingu i Przyjaciele”, każdy uczestniczący ekozespół miał do wykonania dwa zadania konkursowe oraz udział w wirtualnej rozgrywce w dwóch aplikacjach internetowych dostępnych na stronie www.chlorofil.com.pl: „Przyjaciele Recyklingu” oraz „Liga Elektrorecyklingu”.

Zgodnie z paragrafem VII regulaminu, w konkursie przyznano następujące nagrody:

  1. Dla najlepszego ekozespołu tego, który otrzymał najwyższą punktację Jury i wykonał najlepszą grę planszową nt. recyklingu opakowań i nagrodę w formie półdniowego wyjazdu studialnego związanego z ochroną środowiska otrzymuje:

Ekozespół nr III ze Szkoły Podstawowej nr 29 w Rzeszowie, Partyzantów 10A, 35-234 Rzeszów za grę pt: „Ekomania-recykling się opłaca”

Gra w pełni odpowiada na zadane zadanie, którym jest 100% recykling jak największej ilości odpadów opakowaniowych. Aby móc poddawać je recyklingowi, pierwszym zadaniem gracza jest selektywna zbiórka. Autorzy opracowali reguły wg. których m.in., im więcej zbierasz, tym więcej punktów otrzymujesz. Zebrane surowce, oddajemy następnie do skupu. Surowcom przypisano określoną wartość, dlatego w zamian, można otrzymać konkretne przedmioty z recyklingu o podobnej wartości. W ten sposób powstaje ciekawy system wymiany surowców na rzeczy, które mogą zdecydować o wygranej w grze.

  • Dla najlepszego ekozespołu tego, który otrzymał najwyższą punktację Jury i wykonał najlepszy film o recyklingu odpadów elektroodpadów, nagrodę w formie półdniowego wyjazdu studialnego związanego z ochroną środowiska otrzymuje:

Ekozespół „Ekołowcy” ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Orła Białego, ul. Chabrowa 43, 81-079 Gdynia

Autorzy w prosty sposób wyjaśniają co to są elektroodpady oraz dlaczego ważny jest ich recykling, podając przy tym konkretne przykłady ich wpływu na środowisko. Dowiadujemy się jakie cenne surowce są odzyskiwane w procesach recyklingu i co można z nich powtórnie wyprodukować. Wybrano formę animacji i znakomicie zmontowano obrazy z lektorem oraz ścieżką dźwiękową. Zgłoszony film jest dynamiczny, świetnie się go ogląda, nie nudzi.

  • Nagrodę rzeczową o wartości 2000 zł otrzymuje szkoła, która zdobyła najwięcej punktów w aplikacji „Przyjaciele Recyklingu” 

Nagrodę otrzymuje Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Wodzinie Prywatnym, 95-080 Tuszyn, Szkolna 1 za 3 086 007 pkt.

Ranking w aplikacji Przyjaciele Recyklingu 2022:

  • Nagrodę rzeczową o wartości 3000 zł otrzymuje szkoła, w której  w grę „Liga Elektrorecyklingu” zagrała największa liczba uczestników z ekozespołu.

Nagrodę rzeczową o wartości 3000 zł otrzymuje Prywatna Szkoła Podstawowa Kuźnia Talentów, ul. Zespołowa 1A, 62-080 Lusówko, w której 18 uczestników uzyskało wynik 53 538 pkt.

Ranking Ligi Elektrorecyklingu 2022:

  • Jury wyłoniło trzech najlepszych graczy, czyli tych, którzy zdobyli najwięcej punktów indywidualnie w wirtualnej rozgrywce: „Przyjaciele Recyklingu”. Otrzymają oni nagrody rzeczowe o wartości 1000 zł każda.

1.Łukasz – z ekozespołu Ekoludki – Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Wodzinie Prywatnym, ul. Szkolna 1, 95-080 Tuszyn, który zdobył 1 534 535 punktów

2.Szymon B – z ekozespołu Amatorzy – Szkoła Podstawowa w Białkach im. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zespole Oświatowo-Wychowawczym w Białkach, ul. Diamentowa 1, 08-110 Siedlce, który zdobył 1 041 557 punktów

3.Jakub S – z ekozespołu Amatorzy – Szkoła Podstawowa w Białkach, im. Żołnierzy II Armii Wojska Polskiego w Zespole Oświatowo-Wychowawczym w Białkach, ul. Diamentowa 1, 08-110 Siedlce, który zdobył 991 591 punktów

Ranking graczy w aplikacji Przyjaciele Recyklingu:

Wyróżnienie i nagrodę specjalną Fundacji Chlorofil o wartości 500 zł otrzymuje Ekozespół klasy V ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Leśniowicach, 22-122 Leśniowice 24 B

Ich gra pt.: Eko-dom” jest zgodna z GOZ, a całe wyposażenie domu oraz ubrania będą z recyklingu. Surowce, które zdobywasz, zbierając sukcesywnie odpady, oddajesz do fabryki. Będą one przetwarzane na konkretne przedmioty z recyklingu wg ustalonych przeliczników. Możesz zbierać coraz więcej odpadów lub zamieniać je na konkretne przedmioty, jeśli uznasz że są Ci potrzebne. Fajny jest pomysł, że najcenniejszą rzeczą jest zdobycie w grze pięknego drzewa. Można je uzyskać dzięki wymianie najcenniejszych produktów z grupy papier.