WYNIKI VI EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU MISTRZ RECYKLINGU ORAZ III LIGI ELEKTRORECYKLINGU

Zgodnie z regulaminem w konkursie przyznano dwie nagrody główne po jednej w każdej z dwóch kategorii wiekowych:

a) za zajęcie I miejsca w kategorii klas 3-4 szkoły podstawowej, nagrodę otrzymuje:

Ekozespół ze Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Motyczu, 21-030 Motycz 33, woj. Lubelskie.

Za makietę laptopa z opisem jakie cenne materiały surowce znajdują się w urządzeniu oraz grę planszową o demontażu ze zdobywaniem kart: mamy 4 karty srebra, 8 kart złota, 6 kart miedzi, 4 karty cyny, 10 kart plastiku, 4 karty aluminium. Gracz  po kolei wykonuje czynności opisane na planszy ( np.: odepnij przewody od gniazda ładowarki, pobierz kartę miedzi) a demontując urządzenie, oddaje do recyklingu kolejne surowce wtórne wskazane w grze, a na koniec rozwiązuje krzyżówkę o demontażu.

b) za zajęcie I miejsca w III Lidze Elektrorecyklingu w kategorii klas 5-7 szkoły podstawowej, nagrodę otrzymuje:

Ekozespół „Ekoiskierki” ze Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi w Wodzinie Prywatnym, ul. Szkolna 1, 95-080 Tuszyn, woj. Łódzkie, który wygrał  ilością 3 801 914 punktów.

Jury przyznało nagrodę specjalną (ex aequo) za zajęcie I miejsca w kategorii klas 5-7 szkoły podstawowej dla:

Ekozespołu uczniów klasy VI i VII kółka przyrodniczego Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Podłopieniu,  Podłopień 73, 34-650 Tymbark, woj. Małopolskie.

 Za całościowy projekt „MINERAL RESOURCES IN OUR XPSOX” – za konsolę oraz koncepcję i wykonanie gry planszowej będącej jednocześnie instrukcją demontażu tej konsoli. W trakcie gry gracze dowiadują się jakich materiałów użyto do budowy konkretnych części składowych konsoli (chromowana obudowa, płyta główna z cyną itd.) i jednocześnie uczą się gdzie występują złoża surowców niezbędnych do ich wyprodukowania. W trakcie rozgrywki gracze mogą zakupić złoża, ale generują zyski zawracając surowce wtórne do recyklingu. Gra pokazuje, że proces wydobycia surowców może być minimalizowany, a korzystanie z surowców pochodzących z recyklingu niezbędne w procesie produkcji nowych urządzeń. Jest to wizja zgodna z modelem gospodarki obiegu zamkniętego.

W VI edycji konkursu uczestniczyło 58 placówek edukacyjnych. Bezpośredni udział w konkursie potwierdziło 440 uczestników. Wszystkim, którzy wzięli udział w naszej, tegorocznej, trudnej edycji  z uwagi na pandemię Covid-19, bardzo dziękujemy, życzymy wielu sukcesów i zapraszamy do kolejnej edycji w przyszłym roku szkolnym.

Partnerem konkursu jest Electro-System Organizacja Odzysku SEiE

Wybrane prace konkursowe: