Zakończyliśmy IX edycje naszego konkursu.
Prace nadesłało ponad 100 ekozespołów z całej Polski. W prezentacji znajdziecie kilkanaście spośród nadesłanych prac konkursowych:
Przykładowe prace konkursowe:
Oto relacja z wypraw – nagród czyli wyjazdów studialnych dla najlepszych ekozespołów IX edycji naszego konkursu.
WYNIKI IX EDYCJI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU EKOLOGICZNEGO MISTRZ RECYKLINGU I PRZYJACIELE, 2022/23
Ekozespoły miały do wykonania następujące zadania:
- Ekozespoły przygotowują i wykonują w skali 1:1 maskotkę/makietę/przebranie edukacyjne wybranego urządzenia na prąd lub baterie ze wskazaniem co nadaje się do recyklingu oraz filmik do mediów społecznościowych nie dłuższy niż 120 sek. wyjaśniający jakie informacje o recyklingu zostały umieszczone: przedstawione lub ukryte w wykonanej makiecie.
- Ekozespoły wspólnie rysują lub malują postać bohatera selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w akcji, jaką chcieliby widzieć umieszczoną na pojemnikach do selektywnej zbiórki w kolorze żółtym, niebieskim, zielonym lub brązowym oraz wykonują projekt gry planszowej z jego udziałem.
PRZYZNANO NASTĘPUJĄCE NAGRODY:
- Dla najlepszego ekozespołu w kategorii klas 1-4 za najlepszą maskotkę/makietę/przebranie edukacyjne elektroodpadu, nagrodę w formie półdniowego wyjazdu studialnego związanego z ochroną środowiska otrzymuje:
Ekozespół Świetliki z kl. IV z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Prażmowie, ul. Ryxa 72, 05-505 Prażmów
Makieta/przebranie edukacyjne lodówki wykonane zostało z tkanin i papieru. Forma przebrania nie jest odwzorowaniem kształtu rzeczywistego przedmiotu, ale skupia się na jego funkcjonalności. Przebranie pozwala wyjaśnić i zrozumieć jak i z jakich materiałów jest zbudowane takie urządzenie i które z jego elementów nadają się do recyklingu. W filmiku do mediów społecznościowych „Świetliki” w bardzo czytelny sposób prezentują makietę ze wszystkich stron. W ciekawy sposób ujęto zagadnienie obecności i szkodliwości gazów chłodzących. Treść edukacyjną w filmiku wzbogacono o komentarze merytoryczne pojawiające się w dymkach.
- Dla najlepszego ekozespołu w kategorii klas 5-8 za najlepszą maskotkę/makietę/przebranie edukacyjne elektroodpadu, nagrodę w formie półdniowego wyjazdu studialnego związanego z ochroną środowiska otrzymuje:
Ekozespół Ekolodzy ze Szkoły Podstawowej w Podlesiu, ul. Główna 79, 42 -235 Lelów
Elementem performance czy też wystąpienia artystycznego w filmie jest przedmiot lodówki, którego makieta została wykonana z tektury, a tematem zasugerowanym przez przedstawiającego jest odzysk i recykling materiałów nadających się do recyklingu. W pomysłowy i aktorski sposób materiały te są zaprezentowane widzowi i uzupełnione komentarzami pojawiającymi się do przeczytania na ekranie.
- Dla najlepszego ekozespołu w kategorii klas 1-4 za postać bohatera selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w akcji, jaką chcieliby widzieć umieszczoną na pojemnikach do selektywnej zbiórki w kolorze żółtym, niebieskim, zielonym lub brązowym oraz projekt gry planszowej z jego udziałem, nagrodę w formie półdniowego wyjazdu studialnego związanego z ochroną środowiska otrzymuje:
Ekozespół Klasa 2 z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 7 w Knurowie, ul. Jedności Narodowej 5,
44-194 Knurów
Za postać Kapitana Butelki do umieszczenia na pojemniku w kolorze żółtym oraz grę planszową na dużej trójwymiarowej planszy. Gracz przesuwając swój pionek o ilość oczek wyrzuconych rzutem kostką, ma za zadanie odsłonić 4 przydzielone mu losowo karty oznaczone numerami od 1 do 4, na odwrocie których, znajdują się wizerunki odpadów do posegregowania. Gracz może odwrócić kartę tylko, jeśli uda mu się wyrzucić taką liczbę oczek, że zatrzyma się na polu planszy w kolorze wylosowanych kart. Wygrywa ten, komu uda się odsłonić karty jako pierwszemu. Gracz może wtedy udać się do Kapitana Butelki i posegregować odpady ze swoich odsłoniętych kart do właściwych pojemników.
- Dla najlepszego ekozespołu w kategorii klas 5-8 za postać bohatera selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w akcji, jaką chcieliby widzieć umieszczoną na pojemnikach do selektywnej zbiórki w kolorze żółtym, niebieskim, zielonym lub brązowym oraz projekt gry planszowej z jego udziałem, nagrodę w formie półdniowego wyjazdu studialnego związanego z ochroną środowiska otrzymuje:
Ekozespół Szkolne Koło Biologiczne z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Korczaka w Busku – Zdroju, ul. J. Korczaka 13, 28-100 Busko – Zdrój
Za postać Tetrapaku z peleryną superbohatera zrobioną z papieru, plastiku i aluminium, a więc materiałów nadających się w nim do recyklingu, do umieszczenia na pojemniku w kolorze żółtym. Postać dodatkowo przegląda się w lustrze. W odbiciu lustrzanym narysowano przykładowe przedmioty, jakie powstaną po przetworzeniu Tetrapaku w procesie recyklingu.
Postać znajduje się na opakowaniu gry pt.: Życie rzeczy. Celem gry jest zdobycie surowców wskazanych na Karcie wyzwań, które pozwoliłyby na wyprodukowanie danego przedmiotu. Zdobyte surowce przeliczane są na punkty. Punkty zdobywa się za: każdy zdobyty niezbędny surowiec; zdobycie wszystkich wymaganych surowców; zdobycie Karty BIO zamiennika. Surowce zdobywamy kładąc swoje Znaczniki na wybranych polach prowadzących do danego surowca (okrągłe pola). Znaczniki zdobywamy odpowiadając poprawnie na pytania zamieszczone na Kartach pytań.

OPIS ZADAŃ DO WYKONANIA W IX EDYCJI KONKURSU – INSTRUKCJA
Zgodnie z regulaminem w IX edycji Konkursu mamy dwa zadania konkursowe:
- Ekozespoły przygotowują i wykonują w skali 1:1 maskotkę/makietę/przebranie edukacyjne wybranego urządzenia na prąd lub baterie ze wskazaniem co nadaje się do recyklingu oraz filmik do mediów społecznościowych nie dłuższy niż 120 sek. wyjaśniający jakie informacje o recyklingu zostały umieszczone: przedstawione lub ukryte w wykonanej makiecie.
- Ekozespoły wspólnie rysują lub malują postać bohatera selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w akcji, jaką chcieliby widzieć umieszczoną na pojemnikach do selektywnej zbiórki w kolorze żółtym, niebieskim, zielonym lub brązowym oraz wykonują projekt gry planszowej z jego udziałem.
Pierwsze zadanie związane jest z grupą odpadów elektrosprzętów, które segregujemy oddzielnie. Postać trzeba wykonać w formie makiety przebrania i opowiedzieć w filmie co nadaje się do recyklingu. Można to zrobić w formie opowieści, zagadek, odkrywania skrytek z informacjami itp..
Drugie zadanie czyli narysowanie postaci i jej umieszczenie w grze planszowej dotyczy wszystkich innych odpadów komunalnych także tych, które segregujemy do pojemników selektywnej zbiórki. Jeśli np. narysujecie postać Butelki PET, to może ona być tylko wizytówką w Waszej planszówce, albo pionkiem. Może brać udział w grze: jeśli np.: na którymś kolejnym polu wpadnie do rowu, to gracz wraca na start, jeśli staniesz na polu na którym została narysowana to otrzymujesz szansę , albo losujesz kartę bonusową, wszystko zależy od tego jaką formułę będzie miała Wasza gra, jakie będą reguły i czego będzie dotyczyła: segregowania, recyklingu, zaśmieconego lasu czy innych tematów związanych z odpadami i recyklingiem!
Każdy co najmniej dwuosobowy ekozespół wykonuje obydwa zadania konkursowe. W terminie regulaminowym do 15 marca 2023 trzeba przesłać dokumentację wykonania zadań na e-mail: chlorofil@chlorofil.com.pl.
Pierwsze zadanie w formie filmiku, można przesłać e-mailem albo przesłać link do filmiku umieszczonego w zasobach internetowych: youtube, facebook lub instagram.
Drugie zadanie czyli narysowaną “postać odpadu” z grą planszową też wysyłamy e-mailem w formie pliku word, pdf lub/i zdjęć.

Świat Recyklingu – zagraj z nami w grę, w której każdy materiał, każda drobinka jest cenna i ma konkretną wartość.
Recykling polega na ponownym wykorzystaniu odpadów. W naturze nie ma odpadów! Każdy element ekosystemu wytwarza materię, która jest następnie wykorzystywana przez inne organizmy. Możemy czerpać inspirację z przyrody, aby zmienić nasze metody produkcji i gospodarkę odpadami. Wszystko można zaprojektować w taki sposób, żeby każdy element można było ponownie użyć.
Takie podejście będzie potrzebne, aby wziąć udział w IX edycji ogólnopolskiego konkursu ekologicznego Mistrz Recyklingu i Przyjaciele w 2023 roku. Konkurs dedykujemy uczniom klas 1-3 i 4-8 szkół podstawowych.
Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu postaci w nowym uniwersum recyklingu: Twoim bohaterem może być każda postać, która swój początek wzięła ze świata odpadów: starego tostera, lodówki, laptopa czy zabawki na baterie. Może nim być butelka po mleku albo twój smartfon. Najważniejsze to bardzo dokładnie go opisać: jakie są jego główne cechy, jego słabe i mocne strony oraz najważniejsze umiejętności.
W tej grze edukacyjnej, każdy uczestnik ma możliwość stworzenia takiej postaci uniwersum, w której zasada jest jedna: wszystko nadaje się do recyklingu. Możesz wyobrazić sobie postać ze stali lub tytanu, albo papieru, a nawet plastiku. W świecie recyklingu może pełnić konkretną rolę. Uczestnik musi określić w jakich zadaniach jego bohater dobrze się sprawdzi. Musi określić na czym polega jego siła, wytrzymałość, czy postać będzie toksyczna oraz jak reaguje z żywiołami: czy jest odporna na ogień, wodę, czy utlenia się w kontakcie z powietrzem.
Chcemy wiedzieć kiedy i w jakich okolicznościach tę postać można będzie ulepszyć. Jeśli to będzie stalowy toster – tosterowe wnętrze zawsze jest ze stali, choć obudowa plastikowa – to być może w jakiejś sytuacji twój toster otrzyma domieszkę wolframu. O wiele bardziej mobilna od stalowego tostera będzie okrągła aluminiowa puszka: jej atut to odporność na wodę, trzeba będzie jednak uważać na ogień. Miedziane kable czy szklane butelki bez względu na sytuację, w której ich użyjemy, mogą odrodzić się nieskończoną ilość razy, mogą być nieśmiertelne.
Każdy, kto spojrzy na Twoją postać, dzięki wyjaśnieniom, zrozumie o jaki przedmiot chodzi. Teraz trzeba tylko tę postać wykonać w skali 1:1 i wytłumaczyć zasadę jej działania.
Na początek trzeba znaleźć takie informacje, które mogą się przydać w tworzeniu postaci. Oto kilka przykładów:
Przykład I. Bateria i akumulator.
Aby poprawnie spełniały swoją funkcję, baterie i akumulatory wykorzystują takie metale jak: cynk, mangan, nikiel, kadm, żelazo, kobalt, ołów itp. Każdy inaczej wygląda: cynk jest błękitno-biały i kruchy, mangan jest srebrzysty o różowym połysku, nikiel jest srebrzysto-biały ze złotym odcieniem, kadm można łatwo pokroić nożem, żelazo tworzy stopy z węglem. Kobaltu używano do barwienia szkła na piękny, niebieski kolor.
Baterie i akumulatory są bardzo niebezpiecznymi odpadami, ponieważ zawierają dużo metali ciężkich. Kiedy metale ciężkie trafią do przyrody, mogą być bardzo toksyczne dla ludzi i zwierząt. Wszystkie rodzaje baterii nadają się do recyklingu: bateria w radiu lub latarce, bateria guzikowa w kalkulatorze czy zegarku, bateria w starym telefonie lub laptopie.
Są baterie jednorazowe i akumulatorki wielorazowego użytku. Akumulator można wielokrotnie naładować, jego żywotność jest o wiele dłuższa niż zwykłej baterii. Akumulatory wymagają ładowania. Mogą się częściowo rozładować, gdy nie są używane.
Odzyskane z baterii metale można ponownie wykorzystać do produkcji innych przedmiotów codziennego użytku, takich jak sztućce ze stali nierdzewnej, słupki parkingowe, elementy metalowe, blachy, a nawet nowe baterie.
Przykład II: smartfon
Do komunikowania się, słuchania muzyki, korzystania z internetu, robienia zdjęć, dzielenia się informacjami, znajdowania drogi, zabawy, robienia zakupów… nieodzowny jest smartfon. Ponad połowa smartfona to różne metale, w tym szlachetne, takie jak złoto i srebro oraz metale ziem rzadkich np. tantal. Kolejna część smartfona to plastiki – a są wśród nich bardzo szkodliwe i toksyczne dodatki takie jak: trójtlenek antymonu, bisfenol A, czy bromowane środki zmniejszające palność.
Smartfony bardzo szybko się zużywają i jest niewiele części jakie można w nich wymienić. Aby wszystko w smartfonie działało właściwie, konieczne jest posiadanie połączenia z internetem. Bez internetu, większość funkcji smartfona nie działa.
Ekran smartfona to bardzo zawansowana technologia: jest on pokryty folią, która przewodzi prąd, będąc jednocześnie przezroczystą. Ta folia jest wykonana z tlenku cyny indu (w skrócie „ITO”). Ten ekran jest jak Twój zwiadowca: przekazuje informacje i obrazy. Pomagają mu w tym diody LED i metale ziem rzadkich. Dioda LED to półprzewodnik zamknięty w kawałku przezroczystego plastiku. Materiałem półprzewodnikowym jest zwykle związek galu, otrzymywany z rudy aluminium i co najmniej jeden inny atom, który określi „podstawowy” kolor diody LED. Może to być arsen, fosfor, azot, ind itd.. Aby uzyskać naprawdę piękne kolory diody LED, musisz pokryć ją proszkami luminoforowymi. A tam jest nie tylko prosty fosfor. Kolory są rzeczywiście wykonane z różnych koktajli pierwiastków ziem rzadkich.
Smartfon nie zadziała bez elektroniki, czyli bez obwodu drukowanego. Czy wiesz jak zbudowany jest taki obwód?
Czy te informacje wystarczą Ci, aby opisać postać oraz cechy Smartfona w Świecie Recyklingu?
Przykład III: Opakowanie tetra Pak.
Tetra Pak to kartonik na żywność, który składa się z kilku warstw. Na zewnątrz jest tekturowy, wewnątrz posiada aluminium i folię. Czy w tekturowym kartonie Tetra Pak wszystko nadaje się do recyklingu? O, tak. Jednak do którego pojemnika selektywnej zbiórki wyrzucisz takie opakowanie? Choć na zewnątrz jest z tektury, wyrzuć je do żółtego, a nie niebieskiego pojemnika!
Prostokątny kształt tetra paku znakomicie nadaje się do transportu płynnej zawartości. Jest odporny na uderzenia, ale łatwo można go przekłuć!
A może Twoim bohaterem będzie Super Jabłko. Jego supermoc będzie polegała na tym, że ulega biodegradacji. W naszym uniwersum nie oznacza to, że ta postać zniknie zupełnie i raz na zawsze. Super Jabłko ulegając biodegradacji, przekazuje całą swoją moc kolejnej postaci. I tak na okrągło w niekończącym się cyklu recyklingu.
Na zgłoszenia ekozespołów co najmniej dwuosobowych czekamy do 15 stycznia 2023.
Regulamin konkursu:
ZADANIA KONKURSOWE: KAŻDY EKOZESPÓŁ WYKONUJE DWA ZADANIA.:
- Ekozespoły przygotowują i wykonują w skali 1:1 maskotkę/makietę/przebranie edukacyjne wybranego urządzenia na prąd lub baterie ze wskazaniem co nadaje się do recyklingu oraz filmik do mediów społecznościowych nie dłuższy niż 120 sek. wyjaśniający jakie informacje o recyklingu zostały umieszczone: przedstawione lub ukryte w wykonanej makiecie.
- Ekozespoły wspólnie rysują lub malują postać bohatera selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w akcji, jaką chcieliby widzieć umieszczoną na pojemnikach do selektywnej zbiórki w kolorze żółtym, niebieskim, zielonym lub brązowym oraz wykonują projekt gry planszowej z jego udziałem*.
* Bohaterów może być kilku. Koncepcja gry planszowej powinna uwzględnić udział tych postaci. Postacie mogą odnosić się do grup surowcowych w odpadach komunalnych: papier, szkło, plastik, metal, bio lub konkretnych przedmiotów ( np. elektroodpadów) lub opakowań odpadowych.
KARTA ZGŁOSZENIA W KONKURSIE: należy ją odesłać e-mailem na adres: chlorofil@chlorofil.com.pl
Organizatorem Konkursu Mistrz Recyklingu i Przyjaciele jest Fundacja Chlorofil, a partnerami merytorycznymi są ELECTRO – SYSTEM Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. oraz EKO-PUNKT Organizacja Odzysku Opakowań.
Konkurs otrzymał patronat honorowy Ministra Edukacji i Nauki.


NOWA AKCJA KONKURSOWA: ŁĄKA KWIETNA DLA DZIKICH ZAPYLACZY
W tym roku mamy dla Was jeszcze jedną super inicjatywę: zgłoszone placówki mogą zorganizować zbiórkę elektroodpadów. W każdej placówce, która zorganizuje taka jednodniową zbiórkę odpadów, w nagrodę zrealizujemy łąkę kwietną dla dzikich zapylaczy.
Zgodnie z regulaminem można zgłosić chęć organizacji zbiórki elektroodpadów na terenie uczestniczącej placówki. Operatorem tej zbiórki będzie partner naszego konkursu. Fundacja Chlorofil ze swojej strony zapewni przygotowanie wskazanego przez placówkę terenu pod wysiew nasion, zapewni nasiona, ich wysiew oraz instrukcję dalszego postępowania.

DO POBRANIA I WYPEŁNIENIA: