Już wkrótce – 02.01.2024 rozpoczniemy X Jubileuszową edycję Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego pt.: Mistrz Recyklingu i Przyjaciele!

W tej jubileuszowej edycji chcielibyśmy jeszcze bardziej zachęcić Was do recyklingu.  W całej Polsce zaplanowaliśmy akcje zbiórki elektroodpadów, a naszym zadaniem konkursowym będzie wykonanie plakatu o tym dlaczego recykling jest ważny!

Dla laureatów X edycji naszego konkursu mamy extra nagrodę: spotkanie

z ekologią. Brzmi tajemniczo? Warto wziąć udział, by dowiedzieć się więcej!

Zadania konkursowe X edycji konkursu dotyczą odpadów opakowaniowych i elektroodpadów czyli tych, których mamy najwięcej i z których najwięcej można odzyskać podczas ich recyklingu.

Ekozespoły uczniów w dwóch grupach wiekowych: w klasach 1-4 i 5-8 , co najmniej 2-osobowe; będą miały za zadanie opracować kampanię informacyjną zachęcającą do recyklingu. Trzeba będzie zaprojektować dwa plakaty i zorganizować ich wystawę w swojej szkole, czyli powiesić je w taki sposób, aby inni mogli je zobaczyć. Jury oceni, które plakaty są najlepsze oraz nagrodzi zwycięzców wycieczką szkolną. Jubileuszowo, będzie bonus w formie spotkania z ekologiem, bo warto spotykać ludzi, którzy inspirują!

W całej Polsce zaplanowaliśmy zbiórki elektroodpadów. Szkoły, które chcą się przyłączyć do akcji zapraszamy! A warto – tutaj też czekają nagrody dla najlepszych, czyli tych, którzy zbiorą najwięcej elektrogratów!

Dlaczego recykling jest taki ważny?

Technologia, czyli wszystkie urządzenia elektryczne i elektroniczne to nasze narzędzia. Nie da się dziś bez nich żyć. Każdy ma pralkę, lodówkę, smartfona czy laptopa. Jednak konstruowanie i produkcja urządzeń w nowych technologiach wymaga ogromnych ilości cennych surowców: żelaza, miedzi, złota, aluminium, kobaltu, antymonu, srebra, indu, bizmutu, germanu i dziesiątek innych substancji i materiałów. Gdy produkujemy nowe urządzenia wywieramy wpływ na środowisko naturalne i różnorodność biologiczną. To nieuniknione! Zauważyliśmy też, że kurczą się zasoby surowców mineralnych na świecie, a niektóre z nich stały się bardzo rzadkie i bardzo drogie. Dlatego coraz ważniejszy będzie RECYKLING: a więc zbieranie, ponowne wykorzystywanie i recykling elektroodpadów, ale nie tylko elektroodpadów.

Dlaczego warto segregować opakowania po żywności i napojach oraz oddawać je do recyklingu?

Kupując żywność lub napój, możesz wybierać naturalnie, ponieważ opakowanie ma znaczący wpływ na środowisko. Wybierając opakowania nadające się do recyklingu, jesteś eko! Opakowania zebrane oddzielnie w żółtym pojemniku, posłużą do tworzenia nowych przedmiotów: nowych pudełek, butelek, zabawek, ubrań, kołder itp.

Potrzebujemy około 1,5 litra napojów dziennie. Gdy dopadnie Cię pragnienie, możesz kupić wodę gazowaną lub niegazowaną, wodę sodową, z ekstraktami roślinnymi, sok owocowy, napój herbaciany, lemoniadę, elektrolit, napój energetyczny lub po prostu wodę smakową. Napoje te są zwykle pakowane w plastikowe butelki PET,  puszki aluminiowe, tetra pack lub szkło. Każde z tych opakowań nadaje się do recyklingu. Szkoda, że opakowania nie są one wielorazowego użytku, bo wtedy po wypiciu napoju, wystarczyłoby je umyć i…napełnić ponownie. Z powodów sanitarnych są jednorazowe i by poddać je recyklingowi, trzeba je zawieźć do zakładu recyklingu, a tam: rozdrobnić, podgrzać i stopić, by wyprodukować nową butelkę.

W przeszłości w zamian za zwrot opakowania szklanego konsument otrzymywał kaucję, czyli niewielką sumę pieniędzy wliczoną w cenę sprzedaży produktu. System, w którym można zwrócić butelkę do recyklingu po wypiciu napoju, nazywa się systemem kaucyjnym.

System kaucji obejmował tylko butelki szklane, bo nowe butelki można wyprodukować ze stłuczki szklanej, a każdą szklaną butelkę można poddać recyklingowi nawet 50 razy. Opakowania plastikowe nie były wtedy tak rozpowszechnione.

Gdyby dzisiaj powstał system zwrotu używanych butelek: i tych plastikowych, i aluminiowych i szklanych, niekoniecznie ważna byłaby rekompensata pieniężna. Wielu konsumentów chętnie przyjęłoby bon na fajne zakupy lub bilet wstępu na wystawę, a część w ogóle nie chciałaby w zamian nic, bo dla nich fakt, że są proekologiczni, byłby najważniejszy.

Według raportu Fundacji Ellen MacArthur recykling jest dziś opłacalny: co najmniej 20% wszystkich opakowań z tworzyw sztucznych można już przetworzyć z zyskiem.

W Polsce można już zobaczyć automaty zwrotne dla różnych rodzajów odpadów: np. dla małych elektroodpadów, a przy niektórych supermarketach i na niektórych ulicach miast są już automaty na zużyte opakowania po napojach.

Karta zgłoszenia do konkursu:

Karta zgłoszenia do zbiórki elektroodpadów:

Baner konkursu