WYNIKI IX EDYCJI KONKURSU EKOLOGICZNEGO: MISTRZ RECYKLINGU I PRZYJACIELE

PRZYZNANO NASTĘPUJĄCE NAGRODY:

Dla najlepszego ekozespołu w kategorii klas 1-4 za najlepszą maskotkę/makietę/przebranie edukacyjne elektroodpadu, nagrodę w formie półdniowego wyjazdu studialnego związanego z ochroną środowiska otrzymuje:

Ekozespół Świetliki z kl. IV z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Prażmowie, ul. Ryxa 72, 05-505 Prażmów

Makieta/przebranie edukacyjne lodówki wykonane zostało z tkanin i papieru. Forma przebrania nie jest odwzorowaniem kształtu rzeczywistego przedmiotu, ale skupia się na jego funkcjonalności. Przebranie pozwala wyjaśnić i zrozumieć jak i z jakich materiałów jest zbudowane takie urządzenie i które z  jego elementów nadaje się do recyklingu. W filmiku do mediów społecznościowych „Świetliki” w bardzo czytelny sposób prezentują makietę ze wszystkich stron. W ciekawy sposób ujęto zagadnienie obecności i szkodliwości gazów chłodzących. Treść edukacyjną w filmiku wzbogacono o komentarze merytoryczne pojawiające się w dymkach.

Dla najlepszego ekozespołu w kategorii klas 5-8 za najlepszą maskotkę/makietę/przebranie edukacyjne elektroodpadu, nagrodę w formie półdniowego wyjazdu studialnego związanego z ochroną środowiska otrzymuje:

Ekozespół Ekolodzy ze Szkoły Podstawowej w Podlesiu, ul. Główna 79, 42 -235 Lelów

Elementem performance czy też wystąpienia artystycznego w filmie jest przedmiot lodówki, którego makieta została wykonana z tektury, a tematem zasugerowanym przez przedstawiającego jest odzysk i recykling materiałów nadających się do recyklingu. W pomysłowy i aktorski sposób materiały te są zaprezentowane widzowi i uzupełnione komentarzami pojawiającymi się do przeczytania na ekranie.

Dla najlepszego ekozespołu w kategorii klas 1-4 za postać bohatera selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w akcji, jaką chcieliby widzieć umieszczoną na pojemnikach do selektywnej zbiórki w kolorze żółtym, niebieskim, zielonym lub brązowym oraz projekt gry planszowej z jego udziałem, nagrodę w formie półdniowego wyjazdu studialnego związanego z ochroną środowiska otrzymuje:

Ekozespół Klasa 2 z Miejskiej Szkoły Podstawowej nr 7 w Knurowie, ul. Jedności Narodowej 5, 44-194 Knurów

Za postać Kapitana Butelki do umieszczenia na pojemniku w kolorze żółtym oraz grę planszową na dużej trójwymiarowej planszy. Gracz przesuwając swój pionek o ilość oczek wyrzuconych rzutem kostką, ma za zadanie odsłonić 4 przydzielone mu losowo karty oznaczone numerami od 1 do 4, na odwrocie których, znajdują się wizerunki odpadów do posegregowania. Gracz może odwrócić kartę tylko, jeśli uda mu się wyrzucić taką liczbę oczek, że zatrzyma się na polu planszy w kolorze wylosowanych kart. Wygrywa ten, komu uda się odsłonić karty jako pierwszemu. Gracz może wtedy udać się do Kapitana Butelki i posegregować odpady ze swoich odsłoniętych kart do właściwych pojemników.

Dla najlepszego ekozespołu w kategorii klas 5-8 za postać bohatera selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych w akcji, jaką chcieliby widzieć umieszczoną na pojemnikach do selektywnej zbiórki w kolorze żółtym, niebieskim, zielonym lub brązowym oraz projekt gry planszowej z jego udziałem, nagrodę w formie półdniowego wyjazdu studialnego związanego z ochroną środowiska otrzymuje:

Ekozespół Szkolne Koło Biologiczne z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. J. Korczaka w Busku – Zdroju, ul. J. Korczaka 13, 28-100 Busko – Zdrój

Za postać Tetrapaku z peleryną superbohatera zrobioną z papieru, plastiku i aluminium, a więc materiałów nadających się w nim do recyklingu, do umieszczenia na pojemniku w kolorze żółtym. Postać dodatkowo przegląda się w lustrze. W odbiciu lustrzanym narysowano przykładowe przedmioty, jakie powstaną po przetworzeniu Tetrapaku  w procesie recyklingu.

Postać znajduje się na opakowaniu gry pt.: Życie rzeczy. Celem gry jest zdobycie surowców wskazanych na Karcie wyzwań, które pozwoliłyby na wyprodukowanie danego przedmiotu. Zdobyte surowce przeliczane są na punkty. Punkty zdobywa się za: każdy zdobyty niezbędny surowiec; zdobycie wszystkich wymaganych surowców; zdobycie Karty BIO zamiennika. Surowce zdobywamy kładąc swoje Znaczniki na wybranych polach prowadzących do danego surowca (okrągłe pola). Znaczniki zdobywamy odpowiadając poprawnie na pytania  zamieszczone na Kartach pytań.

Categories:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *